Projekt prepojí sieť SWIFT s takmer každým blockchainom, aby umožnil tradičným finančným subjektom prístup k digitálnym a tradičným aktívam v jednej sieti.
Systém medzibankových správ SWIFT nadviazal spoluprácu s poskytovateľom cenových veštieb Chainlink, aby spolupracovali na projekte proof-of-concept (PoC), ktorý by umožnil tradičným finančným firmám vykonávať transakcie naprieč blockchainovými sieťami.
Spoluzakladateľ spoločnosti Chainlink Sergej Nazarov oznámil projekt na konferencii SmartCon 2022 v New Yorku 28. septembra spolu so strategickým riaditeľom SWIFT Jonathanom Ehrenfeldom Solé.
Solé na konferencii povedal, že existuje “nepopierateľný záujem inštitucionálnych investorov o digitálne aktíva”, a dodal, že títo tradiční finanční hráči chcú mať prístup k digitálnym a tradičným aktívam na jednej platforme.
PoC využíva protokol interoperability medzi reťazcami (CCIP) spoločnosti Chainlink, ktorý umožňuje správam SWIFT dávať pokyny na prevod tokenov v takmer každej sieti blockchain, čo podľa Nazarova urýchli prijatie blockchainov s technológiou distribuovanej účtovnej knihy (DLT) na kapitálových trhoch a v tradičných financiách.
Systém medzibankových správ SWIFT je najrozšírenejšou platformou pre tradičné cezhraničné fiat transakcie, ktorá spája viac ako 11 000 bánk na celom svete. V auguste systém zaznamenal v priemere 44,8 milióna správ denne.
Realizácia transakcií v sieti SWIFT však môže trvať aj niekoľko dní. Spoločnosť skúma technológie blockchain a DLT a digitálne meny centrálnych bánk (CBDC) s cieľom uľahčiť rýchlejšie platby.
Spoločnosť Chainlink dodala, že táto spolupráca so spoločnosťou SWIFT umožňuje finančným inštitúciám získať schopnosť blockchainu bez toho, aby museli nahrádzať, vyvíjať a integrovať novú konektivitu do starších systémov, čo by si podľa nej vyžadovalo značné úpravy s “mimoriadne vysokými” nákladmi.
Generálny riaditeľ spoločnosti Mastercard Michael Miebach na májovom panelovom zasadnutí o CBDC povedal, že neočakáva, že SWIFT bude o päť rokov existovať, pravdepodobne kvôli rastúcej konkurencii CBDC v oblasti cezhraničných platieb a zúčtovania.
Spoločnosť Mastercard neskôr toto vyhlásenie odvolala a uviedla, že Miebach mal jednoducho na mysli, že činnosť systému SWIFT sa bude naďalej vyvíjať oproti jeho súčasnej podobe.
https://cointelegraph.com/